Naukowcy odkryli patologię, która leży u podstaw choroby Lou Gehriga

Zespół naukowców pod przewodnictwem dr. med. J. Paula Taylora z St. Jude Children’s Research Hospital oraz dr. med. Rosy Rademakers z Mayo Clinic w Jacksonville na Florydzie odkrył patologię, która leży u podstaw stwardnienia zanikowego bocznego (inaczej SLA lub choroba Lou Gehriga). W badaniach udało się zidentyfikować biologiczny proces, który powoduje śmierć neuronów u osób z SLA oraz otępieniem czołowo-skroniowym (ang. frontotemporal dementia, FTD), pokrewnym zaburzeniu genetycznym. Wynik badań opublikowano w czasopiśmie “Neuron”.

W odróżnieniu od innych chorób genetycznych, powodująca chorobę mutacja nie uszkadza enzymu w biologicznym szlaku regulacyjnym, ale powoduje produkuję nieprawidłowego białka zaangażowanego w proces separacji fazowej w komórkach. Separacja fazowa to mechanizm, dzięki któremu białka organizują się w pozbawione błon organelle, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komórek. Naukowcy zauważyli, że w przypadku SLA i FTD produkowana jest nieprawidłowa wersja budującego organelle białka TIA1. W przypadku SLA białka gromadzą się i doprowadzają do śmierci neuronów kontrolujących ruch, a u chorych na FTD dochodzi do śmierci neuronów w mózgu.

Obecnie nie jest znana skuteczna metoda leczenia SLA i FTD, ale naukowcy uważają, że ich odkrycie może pomóc w opracowaniu metody, która przywróci neuronom zdolność demontażu organelli, które nie są dłużej potrzebne. W odkryciu mutacji TIA1, która powoduje zmiany właściwości bardzo ruchliwego ogona białka, pomogła analiza genów członków rodzin osób dotkniętych SLA. Ogon reguluje zdolność białka do łączenia z innymi białkami TIA1. W przeszłości Taylor i jego zespół zidentyfikowali takie nieustrukturyzowane regiony białka, zwane domenami prionopodobnymi, jako bloki budujące zespoły komórkowe oraz punkt zapalny mutacji powodującej choroby.

Mutacja TIA1 występowała często u pacjentów z SLA, a osoby z mutacją chorowały. Naukowcy zbadali tkankę mózgową zmarłego pacjenta z SLA, u którego występowała mutacja. W neuronach znaleźli nawarstwienie organelli zawierających TIA1, zwanych granulami stresu (ang. stress granule), które powstają, gdy komórka wystawiona jest na ciepło, substancje chemiczne czy starzenie się. Aby przeżyć, komórka ukrywa się w materiale genetycznym granuli, który jest odpowiedzialny za kodowanie białek komórkowych, które nie są krytyczne dla przeżycia. Granule zawierały również białko o nazwie TDP-43, którego nieprawidłowość ma wpływ na rozwój SLA. W badaniach naukowcy, zauważyli, że mutacja TIA1 powoduje, że białko staje się bardziej “lepkie”, co opóźnia demontaż granuli stresu i zatrzymuje TDP-43.

Taylor twierdzi, że odkrycia te mogą stać się podstawą dla dla opracowania skutecznej metody leczenia SLA i FTD, która zapobiegałaby uszkodzeniom neuronów w komórkach osób z mutacjami. W dalszych badaniach Taylor i jego zespół chcą zrozumieć proces przejścia fazowego i zmapować mechanizm regulacyjny granuli stresu, aby zidentyfikować cele terapeutyczne, gdyż podobna patologia przejścia fazowego może leżeć u podstaw innych chorób neurodegeneracyjnych.

Unique Access Medical pacjentom z SLA oferuje różnorodne terapie, łączące komórki macierzyste i terapie wspomagające. Nasze metody są bezpieczne. Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami, a jeden z naszych przedstawicieli pacjenta odpowie na wszystkie Twoje pytania.